Çiçeği Burnunda Anneler İçin Bebek Mevlüdü Hakkında Her Şey

Çiçeği Burnunda Anneler İçin Bebek Mevlüdü Hakkında Her Şey

Hamilelik dönemi boyunca sabırsızlıkla kucağınıza almayı beklediğiniz bebeğiniz nihayet doğdu.

Artık anneliğin derin hislerini doyasıya yaşıyor ve bebeğinizi hayatınızın merkezi olarak görüyorsunuz. Doğal olarak bu dönemin gerektirdiği tüm ritüelleri de gerçekleştirmek istiyorsunuz. İşte doğum sonrasında gerçekleştirilen bebek mevlüdü de bu ritüellerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Toplumumuzda sıklıkla yerine getirilen bu gelenek, özellikle anne ve bebekleri için doğumdan bir sonraki dönüm noktası olarak görülebilir. Peki genellikle annenin lohusa dönemini sonlandırdığı bir tarihte organize edilen bebek mevlüdü aslında nedir, neden yapılır ve bebek mevlüdüne nasıl hazırlanılır? Bu soruların yanıtlarını bulmak için Adenya Hotels’in hanımların işini kolaylaştırmak üzere hazırladığı içeriğinin devamına göz atabilirsiniz.

Bebek Mevlüdü Nedir?

Her toplumun kendine has gelenekleri vardır. Bebek mevlüdü de dünyaya gözlerini açan bir bebeği karşılamak, yeni annenin heyecanını paylaşmak ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı için dua etmek üzere gerçekleştirilen bir tür gelenektir. Bebek mevlüdü, doğumdan sonra oldukça kritik bir dönem olan ilk 40 günü atlatan ailenin Allah’a şükrettiği dini bir tören niteliği de taşır.

Ayrıca bu merasimde bebek, ailesinin yakın çevresine tanıtılmak üzere ilk kez kalabalık bir topluluk önüne çıkar. Topluluk üyeleri de bu etkinliğe gelirken bebeğin ihtiyaçlarına yönelik ve annenin hayatını kolaylaştıracak hediyeler getirerek ailenin mutluluğuna ortak olurlar.

Hem bebek, hem anne-baba, hem de ailenin yakınları için oldukça önemli olan bu organizasyonu en huzurlu biçimde gerçekleştirmek için ise elbette izlenmesi gereken adımlar mevcuttur. O halde gelin, anne ve bebek için unutulmaz bir deneyim haline gelecek bir bebek mevlüdü organizasyonuna nasıl hazırlanılır sorusunun yanıtını birlikte bulalım.

Adım Adım Bebek Mevlüdü Hazırlıkları

Yeni bir doğumu sevinçle karşılamak, Allah’a şükretmek ve bu mutluluğu yakın çevre ile paylaşmak üzere kusursuz bir bebek mevlüdü organize etmek istiyorsunuz. Fakat işe nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız biz size bu konuda yardımcı olabiliriz. Bu anlamda, öncelikle bu ritüel için size en uygun olan tarihi belirlemelisiniz. Bu tarih, genellikle annenin yeterince dinlenebilmesi için doğumdan 40 gün sonrasına planlansa da kimi zaman mevlüdü lohusa dönemi içinde gerçekleştiren aileler de olabiliyor.

Bu nedenle tarihi belirlerken tamamen kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Diğer yandan katılımın yoğun olması için mevlüt etkinliğini hafta sonuna denk gelen bir tarihte gerçekleştirebilirsiniz. Tarihi belirledikten sonra mevlüt için hazırlıklarının daha yeni başladığını belirtmekte fayda var. Dolayısıyla organizasyonun eksiksiz bir şekilde gerçekleşebilmesi adına tüm adımları sırayla izlemeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Mevlüt Hocası ile Görüşülür

Bebek mevlüdü tarihini belirledikten sonra kesinleştirmek için mevlütte duaları okuyacak hoca ile görüşülür. Bu doğrultuda tercih ettiğiniz hoca ile organizasyondan en az iki hafta önce konuşup anlaşmanız yararlı olacaktır. Aksi halde son dakika değişiklikleri söz konusu olabilir, bu da stres yaşanmasına yol açabilir.

Konuklar Davet Edilir

Etkinliğe katılması istenen aile üyeleri, akrabalar, arkadaşlar, dostlar ve diğer yakınların listesi çıkarılır. Daha sonra son haline getirilen listedeki herkes mevlüde davet edilir. Eğer liste çok kalabalık değilse tören evde gerçekleştirilebilir. Ancak çok sayıda konuk söz konusuysa anne ve bebeğin çok fazla yorulmaması için etkinliğin ev dışı bir mekanda gerçekleştirilmesi daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca organizasyona özel hazırlanan davetiyeler bastırılıp listedeki kişilere gönderilerek misafirleri şık ve zarif bir şekilde davet etmek de mümkün olabilir. Böylece bebek mevlüdünü daha özel ve unutulmaz kılma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Ek olarak, davetiye üzerinde mekanın adresi, etkinliğin hangi saatler aralığında gerçekleşeceği gibi önemli bilgilere yer vererek davetlileri yönlendirebilir ve olası karışıklıkların yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

İkram Servisi Planlanır

Birkaç saatiniz sizin ve bebeğinizin yanında geçirecek misafirlerinize birtakım ikramlarda bulunmanız, hem memnuniyeti artıracak hem de bebek mevlüdünüzün mükemmel geçmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda davetli kişi sayısına da bağlı olarak ikram seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Eğer az sayıda kişi davet ettiyseniz, birkaç farklı atıştırmalık türü ikram etmeniz yeterli olacaktır. Ancak davetli sayısı fazla ise pide siparişi verebilir veya mevlüt yemekleri yapan bir firma ile anlaşabilirsiniz. Diğer yandan etkinliği ev dışı bir mekanda gerçekleştirmeye karar verdiyseniz, mekan yetkilileri ile davetli sayısına göre ikram servisini konuşarak anlaşabilmeniz de mümkün.

Lohusa Şerbeti Hazırlanır

Diğer ikramlardan çok daha önemli bir yere sahip olan lohusa şerbeti, bu geleneğin olmazsa olmazlarındandır. Dolayısıyla lohusa şerbetini özel bir sunum eşliğinde servis etmenizde yarar var. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu özel şerbeti, bebek mevlüdü sırasında dağıtmak üzere özel bir sebil ve bardaklar kullanabilir veya şerbeti şişelerde servis edebilirsiniz. Lohusa şerbetini hazırlamak için ise hazır olarak aldığınız içeriği suda kaynatmanız yeterli olacaktır. Hazır hale gelen şerbeti ılık veya soğuk olarak misafirlerinize sunabilirsiniz.

Süslemeler Tamamlanır

Yaratıcılığınızı dilediğiniz gib isergileyebileceğiniz süsleme aşamasında bebeğinizin cinsiyetine uygun renkler tercih edebilirsiniz. Kendi belirleyeceğiniz bir konsepte uygun süslemeler yapabileceğiniz gibi beğeninize ve bütçenize uygun dekoratif süslemeler satın alarak çok fazla yorulmadan da süsleme işini halledebilirsiniz. Nasıl temin ederseniz edin, süslemeleri misafirlerin en iyi görebileceği noktalara yerleştirmenizde fayda var. Bu anlamda kapı girişleri, masa ve sandalyeler süslemeler için uygun olabilir.

Bebek Mevlüdü Hediyelikleri Ayarlanır

Bebek mevlüdünü unutulmaz kılmak ve yıllar geçse dahi güzel hatırlayacak bir anı olarak yaşamak için misafirlerinize özel hediyelerinizden dağıtabilirsiniz. Kokulu sabun, tesbih gibi dekoratif nesneler bebek mevlüdü hediyeleri olarak değerlendirilebileceği gibi bebeğinizin adının yazılı olduğu mıknatıslı dolap süsleri gibi daha modern nesneler de tercih edilebilir. Bebek mevlüdü hediyelikleri, bütçeniz ve yaratıcılığınız doğrultusunda çeşitlendirilebilir. İşlemeli mendiller, tarih yazılı şerbet bardakları, isme özel kolonyalar yeni nesil hediyelere örnek olarak verilebilir.

Bebek mevlüdünü kalıcı bir anı haline getirecek hediyenize karar verdikten sonra davetli sayısına göre hediye siparişi vermelisiniz. Ancak işinizi şansa bırakmayıp bebek mevlüdünden önce hediyelerin numunelerini istemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Böylece istediğiniz gibi bir sonuçla karşılaşmadığınızda zaman varken hediye seçeneğini başka bir alternatifle değiştirebilirsiniz.

Bebek Mevlüdünde Ne Giyilmeli?

Anne ve bebek için son derece önemli bir etkinlik olan bebek mevlüdü, tören sırasında giyilecek kıyafetlerin de özenle seçilmesini gerektiriyor. Bu anlamda annenin rahat hareket edebileceği, konforlu, aynı zamanda şık kıyafetler tercih etmelerini öneririz. Seçeceğiniz kıyafetin üzerindeki renklerin bebek mevlüdü süslemeleri ile uyumlu olması ise merasime ayrı bir hava katacaktır.

Bebeğinizin kıyafetini de kendi kıyafetinize uygun seçmeniz, birbirinizi tamamladığınız izlenimini vereceğinden misafirlerin de hoşuna gidecektir. Fakat bebeğin sık sık altının değiştirilmesi gerekeceğinden bu açıdan rahatlık sunacak kıyafetler işinizi kolaylaştırabilir. Öte yandan bebeğinize giydireceğiniz elbisenin pamuklu olması da cildinin tahriş olmasını önleyecektir. Buna ek olarak, bebeğin terlemesi veya elbisesinin üzerine bir şey dökülmesi gibi durumlarda değiştirmek üzere yanınızda yedek kıyafetler bulundurmanızda fayda var.