Helal Sertifikalı Otel Özellikleri Nelerdir? Helal Otellerde Tatil Avantajları

Helal Sertifikalı Otel Özellikleri Nelerdir? Helal Otellerde Tatil Avantajları

Dinlenmek, tazelenmek ve keyifli zaman geçirmek için herkes tatile gereksinim duyar.

Otel gibi konaklama tesisleri de tatil ihtiyacının karşılanması için en sık tercih edilen yerlerden. Ancak otellerin ve diğer turizm tesislerinin de misafirlerin birtakım ortak ihtiyaçlarına göre farklı çeşitlere ayrıldığından söz etmek mümkün. Helal otellerde tatil anlayışına göre ortak noktalar bulunan misafirlerin tercih ettiği tesislerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle son yıllarda giderek daha da popüler hale gelen helal oteller, muhafazakar bir konsepte sahip olan konaklama tesisleri şeklinde de tanımlanabilir. Buna göre özellikle aileleri ile tatil yapmak isteyen, tükettikleri gıdalarda helal sertifikası ibaresine önem veren ve dinin gereklerine uygun şekilde dinlence deneyimlemek isteyenler helal otelleri seçerek diğer otellerle aynı hizmeti alabiliyorlar.

Helal belgeli otel kavramı ise helal ya da muhafazakar konseptli otellerden biraz daha farklı bir anlayışa sahip. Biz de bu içeriğimizde Türkiye’nin ilk ve tek helal belgeli oteli olma özelliğini taşıyan Adenya Hotels olarak helal tatil konusunda aklınızda oluşması muhtemel tüm soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Dilerseniz gelin, helal sertifikalı otel nedir, helal oteller hangi özellikleri taşır sorularını birlikte yanıtlayalım.

Helal Sertifikası ve Helal Oteller

Turizm sektörü, hizmet odaklı bir iş alanı olduğu için öncelikle müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini anlamak gerekmektedir. Daha sonra müşteri memnuniyetini geliştirebilmek adına söz konusu ihtiyaç ve beklentilere uygun hizmetler sunulabilmelidir. Hiç şüphesiz ki her müşteri demografik özellikleri, psikolojisi ve davranışsal alışkanlıklarına göre farklı ihtiyaçlara sahiptir. Bu anlamda, turizm işletmelerinin de farklı ihtiyaçlara yönelik alternatif turizm çeşitleri üretebilmeleri önemli hale gelmiştir. Doğa oteli, tarihi otel, termal otel gibi alternatif turizm odaklarına sahip tesisler gibi müşteri odaklı bir anlayışın sonucu olan helal oteller de alternatif turizm işletmeleri olarak anılabilir.

Helal oteller, tüm otellerin sahip olduğu özelliklerin yanı sıra muhafazakar misafirlerinin ihtiyaçlarına uygun özelliklere de sahiptir. Helal belgesi ise her anlamda İslam usulüne göre hizmet veren otellerin sahip olabileceği bir sertifikadır. Dolayısıyla helal belgeli bir otele gitmeye karar verdiğinizde İslam’a uygun olmayan hiçbir şey ile karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü helal belgeli bir otelin İslam’ın tüm kriterlerini taşıdığı, bu alanda otorite kuruluşlar tarafından verilen sertifika ile taçlandırılmıştır.

Bu doğrultuda, helal sertifikasına sahip Adenya Hotels’e geldiğinizde deneyimleyeceğiniz tatilin evinizdeki rahatlığı sunacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani Adenya Hotels’teki ziyaretiniz boyunca tüketeceğiniz tüm yiyecek ve içeceklerin, spor aktivitelerinin, gezilerin, odaların ve eğlence imkanlarının İslam’ın gereklerine uygun olduğundan emin olabilir ve gönül rahatlığıyla tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Dünya Helal Birliği tarafından Türkiye’de sadece Adenya Hotels’e verilen helal belgesi, yaşam tarzınızdan ödün vermeden konforlu bir tatil yaşayabilmenizi ve ailenizle birlikte huzurlu zamanlar geçirebilmenizi standartlarla garantiliyor. Peki helal oteller tam olarak hangi özellikleri taşıyor?

Helal Otellerin Özellikleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi helal oteller, muhafazakar bir yaşam tarzına sahip olan insanların alışkanlık ve ihtiyaçlarını aksatmadan onlara dinlenme imkanı sunan işletmelerdir. Bu anlamda helal otellerin belli özelliklere sahip olması gerektiğini savunmak yanlış olmayacaktır. Yine de helal konseptli bir otele gitmeden önce hangi hizmetlerin sunulduğunu öğrenmek istemeniz çok doğal. İşte helal otellerin başlıca ortak özellikleri…

  • Alkollü ürün satışı ve tüketimi yoktur. Buna ek olarak, alkollü ürün türevlerini çağrıştıracak herhangi bir nesne veya ibare de işletme bünyesinde asla bulunmaz.
  • Tüm yiyecek ve içecekler İslami usule uygun işlenir ve misafirlerin tüketimine sunulur.
  • Otelin tüm ortak alanlarında mahremiyet söz konusudur.
  • Hanımlar için ayrılan plaj, havuz, spa gibi ıslak alanlar, otelin hiçbir cephesinden görülemez. Bu ayrıcalıklı alanlara geçiş yolları da İslami hususlara uygundur. Ayrıca hanımların mahremiyetini sağlamak adına bu alanlara görüntü ve ses kaydetme özelliği bulunan hiçbir cihaz sokulamaz.
  • Otel bünyesindeki tüm etkinlikler namaz vakitlerine göre düzenlenir. Mescit alanları, otelin misafir kapasitesi için yeterli olmak zorundadır.
  • Tüm oda ve süitlerde kıble yönünü gösterilir ve seccade ile Kuran-ı Kerim bulunur.
  • Tüm spor aktiviteleri ve etkinlikler İslami usullere uygundur.
  • Ezan vakitlerinde otel bünyesinde ezan yayını yapılır.
  • Oteldeki tüm yayınlar İslami usullere uygundur.
  • Otel çalışanları muhafazakar otel konseptine uygun eğitimlerden geçirilir ve İslam’a uygun hizmet konusunda bilgilendirilir.

Helal otel konseptine dair detayları elbette çoğaltabilmek mümkün. Fakat genel olarak tatil ihtiyacını yaşam tarzına uygun biçimde karşılamak isteyen misafirlerin beklentilerine yönelik tasarlanan tesislerin helal oteller kapsamına girdiğini söyleyebiliriz.

Helal Otellerde Konaklamanın Sağladığı Avantajlar

Muhafazakar aileler, helal oteller dışındaki diğer tesislerde kendi inanç ve yaşam biçimlerini sürdüremedikleri için diledikleri gibi tatil yapamıyorlar. Bu da ne yazık ki istedikleri dinlenme imkanını bulamamalarına, dahası rahatsız edici bir ortamda bulunmalarına yol açabiliyor. Helal oteller, bu anlamda inançlı misafirlerin imdadına koşuyor ve İslam’a uygun koşullarda da tatil yapabilmenin mümkün olabileceğini gösteriyor.

Muhafazakar aileler, helal otellerde aileye özel alanlarda diğer misafirlerle karışık halde değil, yalnızca aileleri ile diledikleri gibi zaman geçirebiliyorlar. Buna ek olarak, hanımlar için ayrı havuzlar ve kapalı plajlar tasarlanarak hanımların özgürce tatil yapabilecekleri ortam sağlanabiliyor. Benzer şekilde beylerin de konforlu bir şekilde İslam’a uygun tatil yaşayabilmeleri için her tür imkan bulunuyor.

Helal otellerin sunduğu bir diğer avantaj da ibadet alanlarında karşımıza çıkıyor. Otel odalarından otel bünyesindeki diğer ibadet alanlarına kadar birçok noktada hijyenik koşullarda ibadet edebilmek mümkün.

Öte yandan tesettürlü hanımlara uygun otel hizmetleri de sunuluyor. Böylece hanımların zihinlerinde en ufak bir soru dahi oluşmasının önüne geçilip tatilden tamamen keyif almaları sağlanıyor. Ayrıca alkol tüketimi kesinlikle olmadığı için çocukların olumsuz etkilenmesinin önüne de geçilebiliyor.

Helal otellerin sağladığı bir diğer avantaj ise helal turizmin gelişmesine katkıda bulunmak olarak açıklanabilir. Muhafazakar konseptli işletmeleri tercih eden misafirler, bu alanda hizmet veren otel sayısının da artmasına neden oluyor. Bu da doğal olarak helal turizmin önünün daha fazla açılmasına olanak sağlıyor. Türkiye’nin ilk helal belgeli oteli Adenya Hotels olarak biz de hem misafirlerimizin yaşam tarzlarına uygun tatil yapabilmelerini sağladığımız için hem de helal turizmin gelişmesine katkıda bulunduğumuz için mutluluk duyuyoruz.

Eğer siz de helal belgeli bir otelde ayrıcalıklı ve konforlu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız Akdeniz’in gözde turizm beldesi Alanya’da hizmet veren Adenya Hotels’te yerinizi ayırtabilirsiniz!