Tesettürlü Giyimde Sıklıkla Tercih Edilen Viskon Kumaş Nedir?

Tesettürlü Giyimde Sıklıkla Tercih Edilen Viskon Kumaş Nedir?

Satın alacağınız ve kullanacağınız giyim ürünleri arasından sizin için en doğru olanları seçebilmeniz için kumaş türleri konusunda bilgi sahibi olmanızda yarar olduğunu söyleyebiliriz.

 Bu anlamda viskon kumaş nedir, hangi özellikleri taşımaktadır, nasıl temizlenmelidir ve hangi kullanım alanlarına sahiptir gibi soruların yanıtlarını bilmeniz işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracak ve diğer kumaş türleri arasında da tercih yapmanızı daha pratik hale getirecektir.Moda dünyasında yaygın olarak kullanılan bir kumaş türü olan viskon kumaş, özellikle pamuklu kumaşa benzer yapısından dolayı tesettür giyimin de en gözde tekstil ürünlerinden. Dolayısıyla viskon kumaş nedir sorusu, genel vücut sağlığı için giydiği kıyafetlerin kumaşına dikkat edenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de bu sorunun yanıtını bulmak isteyenlerdenseniz, biz bu konuda size yardımcı olabiliriz.

Cilt ile yakın temasta olan giysilerin kumaş yapılarını merak etmekte çok haklısınız. Sonuçta kıyafetlerin vücudu örtme misyonunun yanı sıra cildin nefes almasını sağlayarak ihtiyaç duyduğunuz konforu sağlaması da bir o kadar önemli. Peki viskon kumaş sizin için uygun bir kumaş türü olabilir mi? İnancınıza uygun bir tatil deneyimi sunan Adenya Hotels, aklınızdaki soruları yanıtlıyor ve viskon kumaş hakkında bilmenizde fayda olan tüm detayları sizin için sıralıyor.

Muhafazakar tatil deneyimi hakkında bilgi sahibi olmak için Muhafazakar Aile Oteli Nedir? Muhafazakar Otelde Tatilin Avantajları başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Viskon Kumaş Nedir?

Genel olarak birçok tekstil ürününün hammaddesi olarak kullanılan viskon kumaş, kayın ağacından üretilir. Yapısında selüloz bulunduğu için pamuk kumaşla benzerlik taşıyan bu viskon kumaşlar, kullanım alanı son derece geniş olan kumaş çeşitlerindendir. Viskoz olarak da bilinen viskon kumaşın bu kadar fazla tercih edilen bir hammade olmasında, hiç şüphesiz ki bitkisel bir ürün olmasının rolü büyük. Ancak kumaş üretim aşamasında birtakım işlemlerden geçirildiği için tamamen doğal bir ürün olduğunu söylemek çok da doğru olmayacaktır.

Öte yandan pamuktan daha fazla nem emen bir yapıda olması, viskon kumaşın sağlıklı bir kumaş tercihi olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca viskon kumaş, görünümü itibarıyla saten kumaşlarla da benzerlik gösterir. Bu nedenle şık bir görünüm sağlamayı garantiler. Ek olarak pamuk, keten, yün ve polyester gibi farklı kumaş türleri ile karıştırılarak kullanıldığı gözlemlenebilmektedir. Hafif parlak, yumuşak ve rahat yapısı sayesinde kolay giyilebilen kıyafetlerin üretiminde viskon kumaştan yararlanılır.

Viskon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaş nedir sorusunu en doğru şekilde yanıtlamak üzere bu kumaş türünün belirgin özelliklerini incelemekte büyük fayda var. Yüksek oranda nem emici yapısı ile birçok kumaş çeşidinden kolaylıkla sıyrılabilen viskoz, bu özelliği sayesinde özellikle sıcak havalarda rahat bir kullanım sunar. Ayrıca yıkandıktan sonra çok çabuk kuruduğu için yaz mevsiminde giyilebilecek kıyafetlerde en iyi kumaş alternatiflerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Viskon kumaş rahatlığın yanı sıra zarif bir görünüme de sahip olduğu için muhafazakar giyim ürünlerinde en çok aranan iki kriteri aynı anda sunabilmektedir. Ayrıca boyamaya ve baskıya elverişli olduğundan kıyafet üzerindeki renk ve desenler uzun yıllar boyunca canlılığı yitirmeden kalırlar. Buna ek olarak, tiftiklenme veya tüylenme sorunu bulunmadığından viskon kumaşların gayet dayanıklı birer tekstil materyali olduğu da savunulabilir.

Viskon Kumaş Nasıl Yıkanır?

Viskon kumaştan üretilen tekstil ürünlerini yüksek sıcaklıktaki suda yıkamak riskli olabilir. Giysilerin çekme olasılıklarını düşünerek viskon kumaşlı ürünleri ılık veya soğuk suda yıkamak çok daha mantıklı bir adım olacaktır. Ayrıca tamburlu yıkama yerine elde yıkama yönteminin viskon kumaşlar için en ideal çözüm olduğunu da belirtmiş olalım.

Kurutma işlemi için ise viskon kumaşlı çamaşırlarınızı kurutma makinesi kullanmadan, olabildiğince doğal yollarla kurutmanızı tavsiye ederiz. Bu doğrultuda çamaşır kurutma askısına asarak doğal güneş ısısı ile kurutabilmeniz mümkün. Diğer yandan kuru temizlemenin de bu tür ürünler için uygun olabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Viskon kumaşlı giysilerinizi ütüleyebilirsiniz, ancak kolaylıkla kat izi ve kırışıklık oluşabileceğinden katlayarak muhafaza etmek yerine elbise askısına asarak gardrobunuzda muhafaza etmenizde büyük yarar var.

Tesettür Giyimde Viskon Kumaş Kullanım Alanları

Kumaş özelliklerini inceledikten ve bakım aşamalarını irdeledikten sonra artık viskon kumaş nedir sorusunun yanıtını öğrendiğinizi göz önünde bulundurabiliriz. Peki viskoz olarak da anılan viskon kumaşlar hangi tür kıyafetlerde daha çok kullanılıyor? Tesettürlü hanımlar için son derece ideal bir kumaş türü olan viskon, hemen her giyim kategorisinde kendine yer bulabilmektedir.

Astar, iç giyim, gecelik, sabahlık, tunik, şal gibi çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan viskon kumaşlar, daha önce de sözünü ettiğimiz gibi farklı kumaş türleri ile karıştırılarak da tekstil hammaddesi olarak kullanılabiliyor. Tercihe göre elbise, bluz ve hatta abiye elbiselerde dahi kullanılan viskon kumaşlar şıklığın yanı sıra işlevsel ve konforlu kullanım sunmaları ile de tesettürlü hanımların en çok tercih ettiği giyim ürünlerinin içeriğini oluşturuyor.