Tesettür Giyimin Vazgeçilmezlerinden Biri Olan Ferace Nedir?

Tesettür Giyimin Vazgeçilmezlerinden Biri Olan Ferace Nedir?

İslam dininin gerekliliklerine göre bir yaşam tarzı süren hanımlar için giyim konusunda çok seçenekleri olmadığı düşünülüyor olabilir.

Fakat tesettür giyim söz konusu olduğunda, özellikle son yıllarda çok sayıda seçenek arasından hanımların dilediğini seçmekte özgür olduklarına da şahit oluyoruz. Buna karşın Osmanlı Devleti’nde yaygın olarak kullanılan ve günümüze kadar ulaşan ferace kültürü, tesettürlü hanımların tercih edebileceği belki de en rahat seçeneklerden. Bu noktada özellikle yeni kapanan genç hanımların zihninden ferace nedir ve ne işe yarar gibi soruların geçmesi normal.Diğer yandan halihazırda ferace kullanıyor, yine de ferace kültürü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, feraceye dair pek çok detayı bulabileceğiniz içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz. İşte, yaşam tarzınıza uygun bir tatil deneyimi sunan helal sertifikalı otel Adenya’nın sizler için derlediği bilgilerle ferace nedir, tarihteki yeri nasıldır ve avantajları nelerdir sorularının yanıtları…

Bir Osmanlı Geleneği Ferace Nedir?

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu’da yaşayan Türklerin sokağa çıkarken giydiği üstlüklere ferace adı verilmekteydi. Bir elbise olarak da değerlendirebileceğimiz feraceler; uzun kollu, yakasız, bol ve siyah renkliydi. Pardesü ile benzerliğe sahip olduğu düşünülen feracenin en önemli özelliği vücut hatlarını tamamen örtmesi ve yere kadar uzanmasıydı. Osmanlı döneminde kadınların yanı sıra dervişlerin de ferace giydiği bilinmektedir. Ancak kadınlar giydiği feraceye zenane, dervişlerin giydiğine ise merdane adı verilirdi.

Günümüzde hala günlük kıyafet olarak tercih edilen feraceyi aslında Türk giyim geleneğinin bir parçası olarak görebilmek mümkün. Ancak tarihteki yerinden farklı olarak şimdilerde siyah dışında farklı renklerde feraceler de kullanılıyor. Tesettürlü hanımların ferace tercih etmesindeki en büyük neden ise bu giysinin geniş ve son derece rahat bir kullanım sunmasıdır diyebiliriz. Çarşaf giymeyi tercih etmeyen hanımlar için kullanışlı bir alternatif olan ferace, cepli veya cepsiz, kapüşonlu ya da kapüşonsuz, düğmeli veya düğmesi pek çok seçeneğiyle son dönemlerde giderek daha fazla tercih nedeni olmaya başlamıştır.

Ferace ile Pardesü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mevsime göre farklı kumaşlardan üretilen ve farklı beğenilere hitap edecek biçimde çeşitli renklere sahip olan ferace modelleri, genellikle pardesü ile karıştırılmaktadır. Bu durumda ferace nedir sorusunu yanıtladığımıza göre artık feracenin pardesü ile arasındaki temel farklılıkları irdeleyebiliriz. Öncelikle ferace elbisenin kullanım amacının vücut hatlarını kesinlikle tamamen örtülemek olduğunu belirtmiş olalım.

Pardesüde ise durum bundan biraz daha farklı. Tesettür modaya dahil olan ve yine dış giyim ürünlerinden biri olan pardesü, feraceden farklı olarak biraz daha dar ve vücut hatlarının kimi zaman daha belli olduğu bir kıyafettir. Dolayısıyla daha az dikkat çekmek isteyen hanımların ferace giyimi tercih etmesinde fayda var. Öte yandan ferace elbiseler daha çok koyu renklerde ve sabit modellerde üretilirken pardesülerin hemen her rengini ve modelini bulabilmek mümkün. Feracenin pardesüye kıyasla daha kısıtlı seçeneklere sahip olmasının nedeni ise sokakta daha az dikkat çekmeyi sağlamak olduğundan işleme ve süs gibi detaylardan çoğunlukla uzak olduğunu söyleyebiliriz.

Ferace fiyatları söz konusu olduğunda da bu iki kıyafetin birbirinden farklılaştığını görebilmek olası. Pardesüye göre daha az detaya sahip olan feraceler, dolayısıyla daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle bütçesi ne olursa olsun dileyen her tesettürlü hanımın beğenisine uygun bir ferace bulabilmesi daha kolaydır.

En Trend Ferace Modelleri

Tesettür modanın son yıllarda yükselen yıldızlarından biri olan ferace, İslam dinine uygun giyinmek isteyen hanımlar için oldukça ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik yaşa, sıcak ve soğuk havalara, beğenilere göre farklı modelleri bulunan feraceleri pek çok tesettür giyim mağazasında bulabilmek de mümkün. Bu yönüyle ulaşılabilir bir elbise türü olan feraceleri satın alırken mevsime uygun türünü tercih etmek yararınıza olacaktır. Örneğin feracenizi tesettür tatil kıyafetleri arasında değerlendirecekseniz, elbisenizin mutlaka terletmeyen, ince fakat iç göstermeyen bir kumaşa sahip olduğundan emin olmalısınız.

Bu doğrultuda keten, ince pamuklu ve saten kumaş türlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca siyah ve diğer koyu renklerdense dışarıdayken güneş ışığını yansıtabilmesi için daha açık renklerde ferace elbise giymenizi öneririz. Kışlık feraceler söz konusu olduğunda ise geniş kesimli, kalın kumaşlı ve koyu renk feraceler kullanabilirsiniz. Bu anlamda tercihinizni kalın pamuklu, kalın keten, yünlü ve kaşmir kumaştan üretilmiş feracelerden yana olmasında yarar var. Tüm bunlara ek olarak, tarihten günümüze kadar gelen ferace kültürüne ait farklı modellere de rastlayabilirsiniz. Özellikle kullanım alanına ve gireceğiniz ortamlara göre aşağıdaki ferace modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Spor Ferace Elbiseler

Günlük hayatta en çok kullanılan ferace elbise modelleridir. İşe veya okula giderken ya da gezi sırasında spor ferace elbiseler tercih ederek siz de rahat olduğu kadar dinin gerekliliklerinde de uygun bir giyime sahip olabilirsiniz. Spor feraceler dökümlü kumaşlara sahip olduğundan diğer feracelerden daha konforlu bir kullanım sunarlar. Dolayısıyla gün içerisinde aktif bir rol üstleneceğiniz durumlarda spor ferace elbiseler giyerek kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Kimono Tarzı Ferace Elbiseler

Yakın dönemde popülaritesi giderek artan kimono tarzının tesettür giyimde de ön plana çıktığını görüyoruz. Özellikle genç hanımların tercihi olan kimono ferace elbiseler, yaşam tarzından ödün vermeden farklı modellerde giyim türleri denemek isteyenler için ideal. aynı bir sabahlık veya bornoz gibi belindeki kuşak aracılığıyla önü bağlanan ve bu nedenle kimono tarzı ile özdeşleştirilen ferace modelleri, sizin de beğeninize hitap edebilir.

Fermuarlı Ferace Elbiseler

İhtiyaca uygunluk ve kullanım kolaylığı bakımından en fazla tercih edilen ferace türlerinden fermuarlı ferace elbiseler, farklı kumaş ve renk seçenekleri ile hanımların beğenisine sunuluyor. Elbisenin önünü kapatma işlevine sahip olan fermuarlar, hanımların özellikle hızla hareket etmesi gereken durumlarda adeta hayat kurtarıcı bir rol üstleniyor.

Yarasa Kollu Ferace Elbiseler

Spor giyim başlığı altında incelediğimiz feraceler kadar konforlu bir kullanım sunan yarasa kollu ferace elbiseler, şık duruşları ile spor feracelerden farklılaşıyor. Bol ve dökümlü kol detayları ile hem rahatlığı garantileyen hem de şık bir görünüm sunan yarasa kollu ferace elbiseler, günlük hayatında şıklığından vazgeçmek istemeyen hanımların gözdelerinden.

Tüm bu bilgiler ışığında artık ferace nedir, neden kullanılır ve en trend modelleri hangileridir sorularının yanıtlarını bulduk. Buna ek olarak, şal bağlama teknikleri ve şal modelleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Rahat ve Şık: Kolay Şal Bağlama Teknikleri başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.